MMA je zkratka anglického Mixed Martial Art; jedná se o moderní plnokontaktní sportovní disciplínu, využívající kopy, údery, zápas ve stoje, porazy a boj na zemi (údery, páky a škrcení) různých stylů bojových umění a sportů.

Kořeny

MMa Gym Praha - PankrationDnešní MMA navazuje na starořeckou disciplínu zvanou pankration, dosl. “všeboj”.

Revival “boje téměř bez pravidel” nastal především ve 20. letech v Brazílii v rámci tzv. Vale Tudo zápasů (dosl. “vše je dovoleno” jakož i v Evropě a Americe zápasů “No Holds Barred” (“žádné držení není zakázáno”), tzv. catch wrestlingu cirkusových siláků, populární svého času v Anglii a především v Americe.

Moderní plnokontaktní sport

MMA Gym Praha - Helio GraciePočátky moderního MMA jsou spjaty s vyzývacími zápasy legend jako jsou Helio Gracie (brazilské/Gracie džúdžucu), “Judo” Gene LeBell (džúdó) a v konceptu tzc. cross-trainingu (tj. cvičení více bojových stylů), zpopularizovaném především Brucem Lee a jeho JKD.

V r. 1993 se konalo první Ultimate Fighting Championship (UFC) – Royce Gracie v pyramidovém zápase upáčil a uškrtil 3 oponenty za méně než 5 minut – zbytek je historie.

Dnešní MMA

Ačkoliv se každý z bojovníků specializuje, musí dnes ovládat všechny složky MMA boje, tj. kopy, údery, zápas ve stoje, porazy i boj na zemi. Mezi oblíbené taktiky patří:

  • Sprawl-and-brawl: Boj ve stoje, neutralizace takedownu a tedy i následného boje na zemi a pokračování v boji ve stoje
  • Clinch-fighting: Boj v klinči – údery, údery loktem, kopy koleny
  • Ground-and-pound: Rozbíjení soupeře údery na zemi (v mountu, v guardu, half-guardu), nejen standardními údery, ale i kladivy
  • Submission Grappling: Boj  na zemi – páky a škrcení

Tvoje jméno (vyžadováno)

Tvůj email (vyžadováno)

Který den ti máme rezervovat zkušební lekci ZDARMA? (možno pondělí/středa od 19:00, anebo úterý/čtvrtek od 16:30)

Máš ještě nějaké otázky? Napiš je sem!

 

Sdílej prosím!